Aktuální nabídka

Co by vám nemělo při návštěvě Pálavy uniknout?


Tipy na výlety

1) Archeopark Pavlov

Ze země vystupující asymetrické bílé věže se podobají skalám, jež se tyčí na svazích Pálavy.
Už jen stavba archeologického parku je jedinečná. Výstavní prostor je prakticky celý skryt v terénní vlně. Na okraji Pavlova, v místě, kde se rozkládalo sídliště z období mladého paleolitu a které bylo v roce 2010 prohlášeno za národní kulturní památku, vznikla moderně pojatá terénní expozice.
Návštěvníci se zde mohou projít kolem odkryté částí skládek mamutích kostí, ponechané po archeologickém výzkumu přímo na jejím původním místě. Expozice, začleněná do moderně pojaté architektury, představuje zájemcům osídlení našeho regionu v době před 25–30 tisíci lety, zajímavou a bohatou materiální kulturu lovců-sběračů, včetně četných příkladů vyspělého umění, rituálů a pohřebního ritu. http://www.archeoparkpavlov.cz/
 

2) Ke zřícenině hradu Děvičky, přes vrchol Pálavy do Mikulova

Pavlovské vrchy jsou vápencovým útvarem, který se táhne na jihu Moravy od obce Pavlov dvacet kilometrů na jih okolo Mikulova až ke státním hranicím s Rakouskem. Okolní krajina vás určitě vyláká k výletům na kole nebo i k pěší turistice po bělavých kopcích kouzelné Pálavy až ke zřícenině hradu Děvičky. Zachovány jsou obvodové zdi a renesanční bašta se střílnami. Romantická stavba se nachází v chráněné krajinné oblasti Pálava a je v oblasti dominantní stavbou. Přístup je po zelené a červené značce od parkoviště aut v obci Pavlov, Výhled do kraje je z tohoto místa téměř jako z letadla. Po hřebeni Pálavy dojdete až do starobylého Mikulova.

3)   Mikulov

Městu Mikulov vévodí zámek, který se vypíná na skále, kolem níž se rozkládá městská zástavba. Na východě se nad ním tyčí Svatý kopeček, ze severu vrch Turold, který je výběžkem Pavlovských vrchů. Západní strana se otvírá do roviny, na jižní se nedaleko od města nachází nevysoký Šibeniční vrch a pod ním rybník Šibeník. Svatý kopeček je jeden z kopců Pavlovských vrchů o výšce 363 m. Tvoří spolu se zvonicí a kaplí Sv. Šebestiána významnou krajinnou dominantu nad Mikulovem. Menší kaple sv. Rosálie a kaple sv. Barbory se nachází za těmito dvěma dominantami. Kaple Božího hrobu zaklenutá kopulí je na turistické stezce v navazujícím lesním porostu.

4)   Jeskyně na Turoldu

Jeskyně Na Turoldu leží v přírodní rezervaci „Vrch Turold” na okraji města Mikulova a spolu s jeskyní Liščí díra tvoří 2,5 km dlouhý labyrint chodeb. Na rozdíl od ostatních zpřístupněných jeskyní vznikla na zlomech a puklinách ve vápencích druhohorního stáří, postižených mladým alpínským vrásněním.

5)   Po březích Novomlýnských nádrží

Nové Mlýny slouží ke koupání, k rybolovu, windsurfingu či lodní dopravě. Okolí je vhodné pro pěší výlety a cykloturistiku. Po hrázi vede silnice spojující Dolní Věstonice a Strachotín. Na jednom ze dvou ostrovů, které vznikly po napuštění nádrže, stojí zbytky kostela sv. Linharta, který byl součástí dnes již zatopené obce Mušov. Kostel je jediný pozůstatek starobylé obce Mušov, ovšem pozůstatek se značnou kulturně-historickou hodnotou. Při průzkumu již odsvěceného kostela v dnešní barokní podobě byly odkryty gotické nástěnné malby a malba z 1. pol. 16. století. Kostel je pravděpodobně nejstarší románskou církevní stavbou na Břeclavsku. Druhý ostrov je archeologickou lokalitou, na níž bylo objeveno více než 2000 hrobů z období Velkomoravské říše.

Plavby a výlety po jezeře

6)   Archeologické muzeum Dolní Věstonice

Milovníkům historie určitě doporučíme návštěvu archeologického muzea v Dolních Věstonicích se světoznámou soškou Věstonické Venuše. Věk lovců a mamutů je stálá muzejní expozice umístěná v bývalé radnici v obci Dolní Věstonice. Představuje archeologické lokality, jež byly zkoumány mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem, a které světově prosluly odkryvem sídlišť lovců mamutů z doby 25 až 30 000 let př. n. l. Výstava je doplněna o unikátní ukázky zdejších nálezů - nejstarší keramika a textílie, pazourkové nástroje, šperky, náhrdelníky, stylizované plastiky a sošky zvířat i lidí. K vidění je i maketa sošky slavné Věstonické Venuše.

7)   Lednicko-valtický areál.

Není divu, že se tomuhle kraji dřív říkalo „Lednice a její zahrady“ a dnes navrhují historičtí nadšenci nový oficiální název dominantní obce „Báječná Lednice“. Majestátní zámky jsou obklopeny rozlehlými zahradami. Upravené záhony pokrývá květinový koberec. Zvlněné lány zlatavých polí přecházejí v zelenavé lesy. Romantickou krajinu zdobí rybníky, jejichž třpytivé hladiny jsou posety lekníny. Podél upravených cest stojí mnoho skvostných staveb. To všechno vytvořili ruku v ruce s přírodou Lichtenštejni. Lednicko-valtický areál je protkaný zpevněnými cestami, které se dají projet na kole, projít pěšky i procválat na koni. Bujné oře si můžete vypůjčit v Hippoclubu Lednice.

8)   Soutok Moravy a Dyje - cyklistický výlet

V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed hlubokých lesů, se stékají dvě mohutné řeky – Moravy a Dyje.  Jejich soutok je zároveň trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. V dobách existence železné opony patřila zejména oblast podél Dyje, tedy hranice s Rakouskem, k místům pro normální lidi nedostupným. Přestože ale zdejší příroda mnohde vypadá nedotčeně, celkový vzhled krajiny je v mnohém ovlivněn činností člověka.

9)   Valtice

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku. V parku v Žabím sklepě je od roku 2012 nová expozice útrpného práva. Zámecký sklep, který je nejstarším sklepem ve Valticích, nabízí návštěvníkům nejen prohlídku těchto unikátních prostor doplněnou výkladem o historii vinařství, ale také seznámení s produkcí nejznámější valtické vinařské firmy Vinné sklepy Valtice, a.s.

10)   Hotel a Pavlov

Podvečerní a večerní chvíle rádi prožijete na naší letní terase, kde pro vás připravujeme pestrý program na celé prázdniny v podobě degustace vín, grilování, posezení u cimbálu nebo s country kapelou. Případně si můžete zajít zahrát bowling do nedalekého bowlingbaru.

Na své si také přijdou milovníci moravského vína, protože v nejbližším okolí se nachází řada vinných sklípků, a téměř v každém můžete ochutnat opravdu vynikající víno.  Další cennosti můžete objevovat a doslova vychutnávat sami a budeme se těšit, že se s námi o své zážitky podělíte. Napište nám své tipy na hotel.iris@vasstav.cz.

Cvičení

Velká většina dnešních moderních žen uvítá možnost pobytu s pohybovými aktivitami jako jsou například joga, pilates, zumba nebo aerobik a další. A proč ne cvičení s pohodovým pobytem právě na Pálavě? K dispozici máme tři salonky po 15-20 osobách. V mezičase lze využít širokou nabídku služeb našeho wellness centra anebo se vydat do přírody, pěšky nebo na kole....

WELLNESS HOTEL IRIS***

Lužní 215, Pavlov, 692 01 Mikulov

Recepce:+420 519 515 310

Napište nám: hotel.iris[at]vasstav.cz

rezervujte ještě dnes