Aktuální nabídka

Vinařská stezka

Jedna z nejhezčích vinných stezek vede Pavlovem a nejbližším okolím. Pavlovské vinice a vinné sklepy. Délka trasy: 3 km


Pokud chcete vidět místa, kde vína z Pavlova vznikají, vydejte se po trase naučné stezky Pavlovské vinice a vinné sklepy.

Je na ní sedm zastavení a k jejímu zdolání vám postačí zhruba 1 až 2 hodiny. Seznámíte se s místními viničními tratěmi a historií pavlovského vinařství. Odhalíte, čím je jedinečné podloží pro růst odrůdy Pálava a jaké jsou nejčastěji pěstované odrůdy i nejpozoruhodnější místa v Pavlově a okolí. Dozvíte se například, že podle archeologických nálezů se předpokládá, že první vinice na Moravě se objevily již ve 3. století našeho letopočtu, v době pobytu římských legionářů právě na úpatí Pavlovských vrchů. V době slovanského osídlení v 9. století našeho letopočtu bylo vinařství už rozvinuto. Potvrzují to alespoň archeologické nálezy vinařských nožů a semen révy z dob Velkomoravské říše.

Vinice kolem Pavlova leží v nadmořských výškách od 190 do 320 metrů, a díky své poloze mají ráno a přes den dostatek slunce, k večeru je však poměrně záhy překrývá stín vrhaný Pálavou. Klasickými odrůdami vinné révy, se kterými se ve vinicích v okolí Pavlova setkáte nejčastěji, jsou především Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Müller Thurgau a Svatovavřinecké. Později se vysazovaly Tramín červený, Pálava, Rulandské bílé, šedé a modré, Sauvignon a některé nově vyšlechtěné odrůdy - například Pálava a André. Nejznámější pavlovskou odrůdou je Ryzlink vlašský.

V Pavlově najdete také zajímavé památky. K nejcennějším patří náves s řadou selských gruntů, barokní hřbitov, socha sv. Floriána a devatenáct vinařských domů se sklepy v České ulici. Opomenout nelze ani kostel sv. Barbory.

A po absolvování této nádherné naučné stezky se dobře najíte v restauraci hotelu IRIS.

WELLNESS HOTEL IRIS***

Lužní 215, Pavlov, 692 01 Mikulov

Recepce:+420 519 515 310

Napište nám: hotel.iris[at]vasstav.cz

rezervujte ještě dnes